Zámek Slezské Rudoltice
Zámek Slezské Rudoltice, někdy přezdívaný také jako slezské Versailles, se nachází v tzv. Osoblažském výběžku, jehož hranice začínají pomyslnou spojnicí mezi Zlatými Horami a Městem Albrechtice. Historie tohoto krásného renesančního zámku sahá až do první poloviny 16. století, kdy jej nechal vystavět rod Fulštějnů na místě středověké tvrze. Mezi zajímavosti z řady mnoha expozic patří např. Hitlerův kulečníkový stůl zhotoven v roce 1938 při návštěvě města Krnov Adolfem Hitlerem. Toto krásné místo dotváří také nádherná zámecká zahrada s rybníkem. V minulosti zámek býval jedním z kulturních center Slezska. Dnes je toto místo často opomíjeno díky své geografické poloze.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Zřícenina hradu Brníčko
Nedaleko Zábřehu se ve stejnojmenné vesničce nachází na kopci vysokém 389 m n. m. zřícenina hradu Brníčko. Historie tohoto hradu sahá až do první poloviny 14. století, kdy se v roce 1356 poprvé objevil v zemských deskách jako majetek pánů z Otoslavic. Jednou z výrazných osobností z historie hradu byl Jan Tunkl z Drahonovic, který se během 40 let stal z nezámožného zemana jedním z nejmocnějších feudálů severní Moravy v 15. století. I přes svou zajímavou minulost byl hrad od roku 1513 uváděn v dokumentech jako opuštěný a zbořený. Ze zříceniny je dnes pěkný výhled na Zábřežskou vrchovinu a Jeseníky, obzvláště pak na jejich nejvýše položenou chloubu – Praděd (1492 m n. m.).
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Zřícenina hradu Rychleby
V hlubokých lesích Rychlebských hor se nachází zřícenina hradu Rychleby. Tento název však není původní. Žádné písemné zprávy o hradu totiž nebyly dochovány. Název Reichenstein, kterým nazývali němci tento hrad také není původní. Jedná se totiž o pojmenování podle polského města Złoty Stok, německy Reichenstein. Nádherná romantická zřícenina byla podle archeologů postavena někdy kolem 13. století, kdy měla nejspíše strážit obchodní cestu vedoucí přes Račí údolí. V období na přelomu 15. a 16. století byl hrad pravděpodobně opuštěn a postupem času se z něj stala zřícenina. Od roku 1958 je tato, od Javorníku 4 kilometry vzdálená, zřícenina vyhlášena kulturní památkou.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Poutní místo Cvilín u Krnova
Jihovýchodně od Krnova se na cvilínském kopci nachází kostel Panny Marie Sedmibolestné. Jedná se o dominantu města s velmi bohatou historií datující se až do 13. století. Toto poutní místo je důležitým duchovním centrem Slezska a pořádají se zde několikrát do roka církevní poutě. Dnešní podobu kostela mohli obdivovat už lidé v roce 1728, kdy byl postaven na místě dřevěného kostelíka, který nestačil návalům velkého množství poutníků. Na počátku 19. století bylo v okolí 45 metrů vysokého kostela vybudováno 13 malých kaplí tvořících křížovou cestu. Necelých 300 metrů od kostela se zároveň nachází rozhledna Cvilín, ze které je za dobrých podmínek vidět až do Beskyd.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Kostel ve Staré Vodě
Historie poutního kostela svaté Anny a svatého Jakuba Většího se datuje do počátku 16. století, kdy Starou Vodu navštěvovali poutníci. Tento barokní kostel byl postaven na místě, kde původně stály dvě dřevěné kaple. První zmínka o obci Stará Voda, německy Altawasser, se datuje kolem roku 1250. Původně zde stávala dřevěná tvrz, která se postupně rozrostla v malebnou vesničku s kostelem a klášterem. V roce 1930 měla obec 327 obyvatel žijících v 76 domech. V roce 1949 se zde konala poslední pouť a následně byl prostor obce Stará Voda uzavřen pro účely armády. Obec byla zrušena a domy byly postupně srovnávány se zemí. Dnes je kostel jediným stojícím pozůstatkem obce.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Bývalé lázně Jánské Koupele
Jánské koupele, dříve nazývány také Melčské lázně nebo německy Johannisbrunn, jsou bývalé lázně nacházející na pravém břehu řeky Moravice v okolí obcí Kružberk a Staré Těchanovice. První zmínka o tomto místě je dochována v dobových dokumentech z roku 1640, avšak léčivé prameny byly pravděpodobně místním obyvatelům známy již mnohem dříve. První lázeňský dům byl vystaven na popud Jana z Tenczina již v roce 1811, avšak největší slávu lázně zažily za hraběte Camilia Razumovského začátkem 20. století, kdy došlo k největšímu stavebnímu rozmachu. Během 20. století zde bylo například rekreační středisko či ozdravovna. Od roku 1994 je areál lázní uzavřen a místo zeje prázdnotou.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Hrádek Lipová – Špacírštejn
Není s ním spojená staletá historie, známé osobnosti, králové či středověké bitvy, ale i přes to je hrádek kousek od Lipové, zvaný Špacírštejn, velkým lákadlem v okolí mikroregionu Konicko. Deset let zabralo jednomu člověku, panu Procházkovi, postavit tuto malebnou zříceninu. Stavba je až na základy a nosné části provedena tzv. nasucho, tedy bez použití malty. Ke stavbě byly dle pana Procházky použity stovky kbelíků kamení z okolí dané lokality. Dnes je hrádek Špacírštejn oblíbenou lokalitou pro rodiny s dětmi a další zvídavé turisty. Stromy obklopující toto místo také dotváří nádhernou atmosféru. Vedle hrádku je rovněž připraveno pro všechny návštěvníky ohniště s lavičkou.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Lom Rampa
Okolí Jesenicka patřilo a dodnes také patří kamenickému průmyslu. V oblasti se nachází nespočet lomů, z nichž je mnoho dodnes v provozu. Zároveň ale existují i takové lomy, které byly opuštěny a staly se z nich významné volnočasové lokality. Jedním z těchto lomů je právě lom Rampa mezi obcemi Žulová a Černá Voda. Lom patřil v období před 1. světovou válkou k největším v okolí Žulové. Přemístění kamene z lomu na nádraží v Žulové bylo ovšem velice složité a nákladné. Proto byla vybudována téměř 3 km dlouhá vlečka, díky které mohly práce ještě nějaké ty roky pokračovat. Nicméně po skončení těžby se lom Rampa stal jedním z nejvyhledávanějších rekreačních lokalit v okolí Černé Vody.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Kosířské lomy
Národní přírodní památka Kosířské lomy, pár kilometrů od Kostelce na Hané v Olomouckém kraji, dnes tvoří velice atraktivní lokalitu pro procházky v přírodě. Z okolních vesnic jsou lomy dobře dostupné a parkovacích míst v okolí je taktéž dostatek. Oblast lomů se skládá ze tří samostatně chráněných území – Státní lom, Růžičkův lom a Vápenice. Každá z těchto tří lokalit nabídne zajímavou podívanou na utvořenou krajinu, která je zároveň součástí soustavy Natura 2000. Jedná se totiž o jednu z nejvýznamnějších paleontologických lokalit na Moravě. Lomy jsou domovem rozmanité fauny a flory, která nás zvláště v jarních a letních měsících uchvátí svou krásou.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Lávový proud u Meziny
Pozůstatky po stratovulkánu Venušina sopka jsou viditelné na mnoha místech v okolí vodní nádrže Slezská Harta. Jedním z ikonických míst je právě lávový proud u Meziny, který tvoří přírodní památku od roku 1997. Jedná se o odkrytý proud lávy vyvěrající z Venušiny sopky zhruba před dvěma miliony lety. Dnes je ve své čelní části lávový proud odkryt díky lomu, který zde byl provozován v minulosti. Lokalita je tvořena sníženinou ve tvaru podkovy. Po obvodu se nachází sloupce rozpukaných čedičů (neboli kamenných varhan) o šířce až 50 cm. Lávový proud je dnes památkově chráněn díky výskytu teplomilných druhů rostlin a také v rámci zachování svého geologického profilu.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Rozhledna Zlatý Chlum
26 metrů vysoká rozhledna Zlatý Chlum se majestátně tyčí nad městem Jeseník. Stojí na stejnojmenném vrcholu v nadmořské výšce 875 metrů nad mořem. Historii této rozhledny začala psát Frývaldovská pobočka turistického spolku na konci 19. století a mezi zakladatele patřil zeť světově známého léčitele Vinzenze Priessnitze. Rozhledna byla veřejnosti otevřena 3. 9. 1899 a o necelé tři roky později byla postavena také turistická chata, která umožňovala návštěvy i v zimě. 145 schodů vedoucích na rozhlednu nám odhalí dechberoucí výhledy na široké okolí. Město Jeseník je z rozhledny vidět jako na dlani. Zároveň jsou vidět také dominanty Hrubého Jeseníku – Praděd a Šerák.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Bezručova vyhlídka
V Hradci nad Moravicí stojí v zámeckém parku malá rozhledna, nazývaná Bezručova vyhlídka. Byla postavena na místě, kterému se za knížat Lichnovských říkalo Wilhelmshöhe – Výšina císaře Viléma, což bylo vytesáno na pamětním kameni uprostřed louky naproti schodiště. Na Bezručovu vyhlídku byla přejmenována po druhé světové válce. 9 metrů vysoká rozhlednička má podobu čtyř kamenných pilířů, na kterých leží dřevěná vyhlídková plošina s lavičkami. Na sever se z ní otevřou výhledy na Hradec, Opavu a dále směrem do polských nížin. Ve výhledu do ostatních směrů však stojí vzrostlé stromy parku. K rozhledně vede od zámku asi kilometr dlouhá modře značená turistická trasa.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Weisshuhnův kanál
Weisshuhnův kanál, znám také jako Papírenský náhon, je jedím z místních technických unikátů nacházející se v nádherném táhnoucím se údolí řeky Moravice. Byl postaven již v roce 1891 továrníkem a dědečkem Joy Adamsonové Carlem Weisshuhnem za účelem snížení nákladů na dopravu dřeva do nedaleké žimrovické papírny. Po proudu tohoto 3,5 km dlouhého unikátního vodního díla se nachází 3 vodní tunely, z nichž nejdelší má 45 metrů, a dva akvadukty. Na trase zároveň nachází několik přepadů sloužících k regulaci vodní hladiny. Plavení dřeva ve Weisshuhnově kanálu skončilo rokem 1966, ale dodnes je kanál udržován a zásobuje papírnu vodou pro výrobu elektrické energie.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Opevnění Jablunkovská Šance
Unikátní opevnění Jablunkovské (Velké) šance se nachází jižně od obce Mosty u Jablunkova směrem k hranicím se Slovenskem. Svým netradičně hvězdicovitým vzhledem nemá opevnění v České republice obdoby. Poloha této fortifikace byla strategicky důležitá již v období pravěku, jelikož přes Jablunkovský průsmyk vedla obchodní stezka směrem do Slezska. Prvním impulsem k výstavbě opevnění bylo nebezpečí útoku Osmanů v první polovině 16. století. V té době začalo budování systému pevností a hlavní z nich tvořila právě Velká šance. Roku 2020 proběhla částečná rekonstrukce a bylo otevřeno návštěvnické centrum s interaktivní expozicí, jejíž součástí jsou velice zajímavé exponáty.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Flascharův důl
Historie Flascharova dolu se datuje k přelomu 19. a 20. století, a to za doby rozmachu břidlicového průmyslu v oblasti Nízkého Jeseníku a okolí. Okolí Oder bylo pro těžbu a zpracování břidlice velice důležité. Tento fakt dokazuje dalších 6 zaniklých dolů v blízké lokalitě Nový Svět. Největší podíl na historii dolu má jednoznačně JUDr. Karel Flaschar, který důl koupil, rozšířil a modernizoval. Po rozpadu Rakousko-Uherska těžba v lokalitě Nový Svět zanikla. Dle dostupných zdrojů byla těžba břidlice v dole ukončena ve 20. letech 20. století. Flascharův důl je dnes jedním ze dvou veřejnosti přístupných břidlicových dolů v České republice a nabízí zajímavý pohled do minulosti těžby a využití břidlice.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor
Muzeum Pila Ludmírov
Historie tohoto areálu nad Ponikví se datuje do roku 1968, kdy byl obsazen sovětskými vojsky, konkrétně praporem 7. spojovací brigády speciálního (vládního) spojení. Tento prapor zajišťoval tajné spojení mezi satelity Varšavské smlouvy a Moskvou. Posádce tohoto místa se podle dobových výpovědí říkalo „Spojení Konice“ a rovněž byli začleněni do struktury KGB. Muzeum je v dnešní době známo sběrem technických předmětů souvisejících s danou lokalitou a obdobím. Z jednotlivých expozic je k vidění například největší funkční rámová pila v ČR, protiatomový podzemní úkryt, funkční Sovětský buldozer T130, služební motocykly, automobily, či polní kuchyně.
Odkazy ke stažení: PDF, Trasa, GPX soubor